Ifølge musikforsker Kristine Ringsager truer, intimiderer og chikanerer tyrkisk politi sangere, der synger på kurdisk. Tyrkiet-ekspert siger, at den tyrkiske regering prøver at løse problemet.

Af Deniz Berxwedan Serinci

Kristine Ringsager er en dansk musikforsker, som skrev sit speciale om musikcensur i Tyrkiet og tilbragte i den sammenhæng et halvt år sammen med kurdiske og venstreorienterede sangere i Tyrkiet.

Musikforskeren fortæller, at de tyrkiske myndigheder udsætter de kurdiske sangere for et stort pres.

”Sangere bliver censureret, intimideret og chikaneret af tyrkisk politi”, lyder det fra Ringsager.

Hun fortæller, at de lokale myndigheder har ret til at aflyse koncerter i deres regioner, hvis de finder, at musikken kan true byens ’sikkerhed’.”

Kampklædt politi på koncertscene
Det tyrkiske politi møder talstærkt, uniformeret og kampklædt op til kurdiske koncerter.

”Flere musikere har fortalt, hvordan politiet har indtaget scenen, fx sat sig på to stole omkring musikerne og derfra nedskrevet eller filmet både musikernes og publikums handlingsmønstre. Det virker meget ubehagelig for tilhørerne og sangerne”, fortæller Ringsager.

Men hvorfor udsættes sangerne for sådan en behandling?
”Sangerne udtrykker tanker, der er kritiske overfor den tyrkiske stat og synger om historiske begivenheder, såsom massakrerne i Dêrsim, Diyarbekir, osv.” svarer Ringsager.

Tyrkiske myndigheder: De synger pro-PKK sange
De tyrkiske myndigheder afviser, at de chikanerer musikere og mener, at sangerne udbreder propaganda til fordel for den kurdiske organisation PKK, der figurerer på EUs og NATOs terrorlister.

Den tysk-boende sanger Xemgîn Bîrhat blev anholdt af tyrkisk politi, da han sang Mezin Apo (”Store Apo”, en hentydning til PKK’s leder Abdullah Öcalan) under en Newroz-koncert i Tyrkiet i marts 2007.

Sangen lyder bl.a. “Store Apo, ophøjede Apo, leder Apo, vores onkel, du er en helt, du er vort folks vejviser”.

Til en officiel ceremoni for den tyrkiske børnedag, 23 Nisan blev der i den store kurdiske by Diyarbekir sunget Çiyayê Bagokê, der roser flere dræbte PKK-guerillaer. Sange, som vækker vrede blandt mange tyrkere.

“Der blev sunget en march, som PKK lavede for 20 terrorister, der blev dræbt i 1988,“ hedder det på hjemmesiden Öztürkler.

Kurdisk sanger: Vi bliver intimideret
De kurdiske sangere, vi har snakket med, nikker genkendende til Ringsager’s beretninger. En af dem er Ferhat Tunç, en kurdisk sanger, som primært synger på tyrkisk og som er blevet retsforfulgt og kommet i fængsel et utal af gange.

Under et tidligere interview fortalte Ferhat Tunç, at han trods den tyrkiske regerings reformer på det kurdiske område fortsat oplever at blive censureret.

”Jeg kommer stadig for retten, bliver dømt af og til og bliver tilbageholdt og anholdt,” fortæller Ferhat Tunç, der også modtager trusler pr. e-mail og telefon fra tyrkiske nationalister.

Selvcensur
Samtidig oplever musikerne vanskeligheder ved at finde spillesteder, da ejerne af disse ikke vil huse de kurdiske eller venstreorienterede koncerter af frygt for at få problemer med de tyrkiske myndigheder.

Kristine Ringsager fortæller, at de kurdiske sangere derfor beslutter sig for at censurere sig selv.

”Censuren har stået på så længe og er blevet så normaliseret i sangernes hverdag, at de ikke ønsker at lægge sig ud med de ultranationalistiske grupper i det tyrkiske samfund.”

I stedet for at synge om ”Kurdistan”, bruger de udtrykket ”Gulîstan” eller ”Rojhilat” (’øst’ på kurdisk), som sangeren Kemalê Amed gør i sit sidste album Kela Zilmê.

Tyrkiet-ekspert: AKP i gang med at forbedre kurdernes vilkår
Mehmet Ümit Necef er Mellemøstekspert på Syddansk Universitet, Odense. Ifølge ham har AKP forbedret kurdernes vilkår siden det kom til magten i 2002. Eksempelvis lancerede den tyrkiske regering i januar 2009 TRT-6, en 24-timers kanal på kurdisk, hvor der bl.a. synges kurdisk.

”De kurdiske sproglige rettigheder er jo blevet bedre i forhold til tidligere nationalistiske regeringer, hvor kurdisk var helt forbudt.”

Del på sociale medier

Kommentér via Facebook

kommentarer