Danmark bør “opfordre lande med tropper i området, til at etablere en sikkerhedszone for at beskytte kurderne.”
Foto: August Vigen Smolarz
Pia Olsen Dyhr, leder af Socialistisk Folkeparti, skriver på Facebook, at Danmark bør “indkalde NATO-landenes udenrigsministre til et hastemøde” for at diskutere Tyrkiets offensiv i syrisk Kurdistan.
Hun stiller samtidig spørgsmålstegn ved Tyrkiets NATO-medlemsskab.
“Hvis Tyrkiet fortsætter sin offensiv og angriber kurdiske styrker og civile, så kan vi blive nød til at overveje, at suspendere Tyrkiet fra NATO,” skriver partilederen.
Endvidere bør Danmark efter Pia Olsen Dyhrs mening “opfordre lande med tropper i området, til at etablere en sikkerhedszone for at beskytte kurderne.”
I et interview med CNN afviste den tyrkiske regerings talsmand Ibrahim Kalin, at Tyrkiets offensiv ikke er vendt mod kurderne som sådan.
“Tyrkiet har ikke noget problem med kurderne. Vi kæmper mod en terrororganisation, der også har dræbt og undertrykt det kurdiske folk,” sagde han.