”Selvom Bavê Teyar blev fængslet af regimet og kunne være flygtet til Europa, så blev han i sit hjemland og fortsatte sit arbejde på kurdisk,” siger Hashim Abdallah, en af skuespillerens 50 familiemedlemmer og slægtninge i Danmark.
Den kendte kurdiske skuespiller og komiker Bavê Teyar med det borgerlige navn Cuma Xelîl Îbrahîm, blev i går ramt af et tyrkisk luftangreb ved Tishreen-dæmningen i det nordlige Syrien.
I dag mistede han så livet på grund af sine kvæstelser.
”Vi er meget kede af det,” siger Hashim Abdallah i Kolding, en af hans familiemedlemmer og slægtninge i Danmark.
”Det kom som et stort chok for os,” tilføjer han. ”Udover Bavê Teyar har vi mistet tre andre slægtninge i de sidste par dage.”
Bavê Teyar havde cirka 50 familiemedlemmer og slægtninge i Vejen, Kolding og andre steder i Danmark.
Skuespilleren blev født i Qamişlo i 1957 og havde en treårtier lang karriere indenfor kurdisk teater. Han stod bag hundredvis af forestillinger fra 1990’erne til i dag.
Under Assad-familiens diktatur blev der slået hårdt ned på kurdisk sprog og kultur, så Bavê Teyar kom i fængsel. Han fortsatte dog med teater – på kurdisk.
”Han var en meget fredelig, stille og rolig kunstner, som kæmpede via teater,” husker Hashim Abdallah. ”Selvom han blev fængslet af regimet og kunne være flygtet til Europa, så blev han i sit hjemland og fortsatte sit arbejde på kurdisk.”
Den kurdiske komiker var med i en konvoj af civile ved Tishreen-dæmningen, der protesterede mod tyrkisk og tyrkisk-støttede militsers angreb. Han sagde i en video:
“Jeg sværger ved martyrernes blod, at I ikke kan få os ned med nakken. Vi holder hovedet oppe, så længe vi har krigere. Selv med jeres kampvogne og bomber, vil I ikke kunne få os ned med nakken.”

Bavê Teyar havde cirka 50 familiemedlemmer og slægtninge i Vejen, Kolding og andre steder i Danmark, oplyser Hashim Abdallah.
Selv civile blev angrebet, siger Hashim Abdallah.
”Vi kurdere ønsker fred, men de tyrkiske angreb skelner ikke mellem civile og krigere. De angriber alle, ja selv ambulancer.”
Tishreen-dæmningen har lange været angrebet af den tyrkiske regering og tyrkiskstøttede syriske militser fra Den Syriske Nationale Hær (SNA).
Tyrkiet har endnu ikke kommenteret på hændelsen.