Se liste over kandidater med kurdiske rødder ved det danske kommunalvalg og regionsrådsvalg den 21. november 2017. Listen opdateres løbende.

  1. Adnan Barzange, Randers, Beboerlisten
  2. Ali Capkan, Herlev, Venstre
  3. Amin Marji, Fredensborg og Hørsholm, Enhedslisten
  4. Araz Khan, Odense, Venstre
  5. Barzan Shekhow, Odense, Enhedslisten
  6. Battal Küçükavcı, Greve, Socialdemokraterne
  7. Bayram Kart, Fredensborg, Venstre
  8. Bülent Filikci, Albertslund, Socialistisk Folkeparti
  9. Cafer Yildiran, Høje-Taastrup, Socialistisk Folkeparti
  10. Celalettin Tanis, Ikast-Brande, Socialdemokraterne
  11. Deniz Celal Kilic, Furesø, Socialdemokraterne
  12. Doğan Polat, Albertslund, Socialdemokraterne
  13. Edibe Baran, Albertslund, Enhedslisten
  14. Erdal Çolak, Vallensbæk, Socialdemokraterne
  15. Erkan Yapici, Ishøj, Socialdemokraterne
  16. Erkan Yildiz, Brøndby, Alternativet
  17. Esat Ercan, Høje Taastrup, Radikale Venstre
  18. Fedai Celim, Albertslund, Enhedslisten
  19. Fırat Sarı, Region Hovedstaden, Det Konservative Folkeparti
  20. Ghariba Ebrahim, Kerteminde, SF
  21. Halil Kara, Høje Taastrup, Enhedslisten
  22. Halime Oğuz, København, Socialistisk Folkeparti
  23. Hamzi Toufic, Brøndby, Alternativet
  24. Hasan Yilmaz, Furesø, Socialdemokraterne
  25. Hediye Temiz, Albertslund, Radikale Venstre
  26. Ibrahim Azad Altuncular, Køge, Enhedslisten
  27. Ibrahim Benli, Herlev, Enhedslisten
  28. Kadir Okutan, Brøndby, Det Radikale Venstre
  29. Mahmut Erdem, Brøndby, Socialdemokraterne
  30. Mehmet Kücükakin, Albertslund, Socialistisk Folkeparti
  31. Muammer Basoda, Høje Taastrup, Lokallisten
  32. Musa Harmanci, Furesø, Socialdemokraterne
  33. Mustafa Adham Bey, Vejle, Socialdemokraterne
  34. Mustafa Deveci, Ballerup, Socialdemokraterne
  35. Nazim Gürkan, Odense, Socialdemokraterne
  36. Necla Baran, Rødovre, Enhedslisten
  37. Ömer Kuscu, Hvidovre, Socialdemokraterne
  38. Sami Deniz, Ishøj, Socialistisk Folkeparti
  39. Sengül Deniz, Ishøj, Socialdemokraterne
  40. Serhat Kücükkart, Ballerup, Alternativet
  41. Tülay Antep, Region Midtjylland, Aarhus V, Enhedslisten
  42. Qanbar Moussa Nabou, Randers, Venstre
  43. Ramazan Jakob Karter, Furesø, Venstre
  44. Yildiz Kibar, Ikast-Brande, Socialdemokraterne
  45. Zeinab Ali, Aalborg, Enhedslisten
  46. Øzgen Yücel, Venstre, Hillerød

*listen opdateres løbende. Skriv gerne til redaktion@jiyan.dk med tilføjelser

Foto: Wikimedia Commons

Kommentér via Facebook

kommentarer